Home > İnternet > Yahoo mail ve kişisel bilgiler

Yahoo mail ve kişisel bilgiler

Yahoo mail ve kişisel bilgilerBu gün yahoo mailime girerken bi uyarı ile karşılatım

We can increase site speed and efficiency for you by copying your user information (which may include sensitive data) to one of our servers in another country . Please note that privacy protections provided by another country may be different from those provided by your country. For more information about how Yahoo! treats your information, check out our privacy policies.

[YES] Create a copy. Click this button to optimize performance. By doing so, you permit Yahoo! to process and duplicate your personal information on servers located in another country .

[NO] Don’t create a copy. Click this button if you do not wish to have your personal information copied to servers located in another country . You can still use our service, though the site may not perform optimally.

Burda bana eğer kişisel bilgilerinizi -Hassas bilgilerde olabilir- başka ülkelerdeki sunuculara kopyalama izni verirseniz sitedeki hızınızı arttırabiliriz diyordu.
Bunun benim için ne anlamı olabilirdi bir düşündüm. Olsa olsa kişel bilgilerimi siğer sunculara kopyalayıp, bu sunucularıda belli bir ücret karşılığı reklam firmalarına veya herhangi bir kuruluşa pazarlayabilirlerdi. Bu olmasa bile ne kadar çok bilgisayarda bilgilerimin olması okadar çok açık ve okadar çok üçüncü şahısların eline geçebilme ihtimali demekti. Bu ihtimaller açısından ben buna izin vermedim -gerçi çok özel bilgilerim yok ama olsun-.

  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.